Mathias og Kent Sølv

Mathias Thunbo og Kent Jensen - sølv i herredouble V35+

Rikke og John P

Rikke Risager og John Poulsen - sølv i mixeddouble V40+

Rikke DD

Rikke Risager og Dorthe Larsen, Højbjerg - sølv i damedouble V40+

Michael E HS

Michael E. Warrer - bronze i herresingle V40+


Alle billeder lånt fra badmintonbladet.dk


 

DGI Landsmesterskaber

Frederikke Weis Jakobsen vandt sølv i Mix til LM

Frederikke Weis Jakobsen vandt sølv i Mix sammen med Tobias Birkballe, Thorsager Rønde.

 Frederikke E bronze til LM U17B

Frederikke Enevoldsen vandt bronze i U17B damesingle

 

Clausholm Cup Stævne i Vorup d. 14. marts.

Oliver Hvam Guld i U11C i Vorup

Oliver Hvam vinder guld i U11C herredouble sammen med Karl Damgaard, Vorup FB.


 

Yonex - ISI cup i Ikast.

Signe Peter 2plads MD Ikast  Signe og Michela 3 plads Ikast

Signe Nørgaard Jensen vinder sølv i U17M mix-double sammen med Peter Guldbjerg Jørgensen, Skive-Resen og bronze i dame-double sammen med Michela Uggerly, abc Aalborg.

 

Jonas Sandra og Frederikke Ikast stævne

Sandra Dam vinder Guld i U15A Damesingle og Bronze i damedouble med Emma Stensgaard, Hørning IF.
Frederikke Enevoldsen vinder Sølv i U17B Damesingle og Bronze i damedouble med Jannie Hansen, Ribe - og rykker dermed op i U17A-rækken - STORT Tillykke med oprykningen :-)
Jonas Jørgensen vinder Guld i U15M Herresingle og sølv i herredouble med Matthias Skovbo, Højbjerg.


 

Brunch & Hygge inden holdkampene mod Svendborg og abc Aalborg.

  Brunch2  Brunch3  Brunch5

Brunch4  Brunch1


3. Division mod Svendborg.

Der var lagt op til en spændende holdkamp mod Svendborg lørdag d. 7. marts.
Svendborg var inden holdkampen på en 1. plads i gruppen, mens vi indtog 3. pladsen á point med Silkeborg.

Optakten var optimal. Brunch med æg, bacon, brød, pandekager, kanelsnegle, juice, kaffe og meget mere.

Det viste sig hurtigt, at vi med fyldte maver er svære at hamle op med.

Efter 1. runde - hvor vi vidste, det ville blive nogle svære kampe, blev der kæmpet rigtig godt. 
Specielt her skal fremhæves vores 1. mixdouble - John og Charlotte, som spillede et meget klogt 2. og 3. sæt og fortjent vandt.

Johnny og Stinna ramte ikke dagen, og var her oppe mod en bedre modstander, så den kamp tabte vi desværre.

Damesinglerne blev begge vundet på overbevisende vis.
Første runde 3-1

Så skulle herresinglerne i gang, og her var der fra start lagt op til nogle tætte kampe.
1. HS: Baatz taber desværre tæt i 3. sæt (citat efter kampen: Jeg tænker og spiller som en 16 årig - men føler ikke jeg har fysikken som en 16 årig:-) )

Herefter tog både Rasmus i 2. HS og JC i 3. HS fat.
To sikre sejrer - sejt.

4. HS havde jeg fået æren af - og efter lidt begynder vanskeligheder hvor første sæt tabes - mister modstanderen pusten, og jeg hiver 2. og 3. sæt hjem.
Anden runde: 6-2

Damedoublerne blev en hurtig affære. 
1. damedouble - her kommer vi aldrig i gang og taber hurtigt i 2 sæt.
2. damedouble blev stik modsat og her blev det til en overbevisende sejt til Stinna og Jane.

7-3

Nu manglede vi blot de sidste 3. herredoubler.
Der blev i alle 3 doubler ikke givet ved døren, og de blev alle vundet i 2 sæt.

Sikker og velfortjent sejt til RBK 10-3 - den var der vist ikke mange, der havde set komme.

Prikken over i´et kom så lidt senere - da vi fandt ud af at Silkeborg havde slået Skovbakken 7-6, hvilket betød, at RBK uanset den sidste kamp mod Silkeborg er sikret endnu en sæson i 3. div.
FEDT FEDT 

Flot RBK - og tak for en fed stemning i hallen.

Kent

3 div mod Svendborg


Kredsserien mod topholdet abc Aalborg - kampen ender med et nederlag på 7-6.

Kredsserien mod abc


 

kan downloades her.