Stævne i Vejlby-Risskov den 28. marts 2015

.VRI stævne 280315 nr 1  VRI stævne 280315 nr 2

VRI stævne 280315 nr 3  VRI stævne 280315 nr 4


DJS Cup i Farsø

Trine Jessen vinder Sølv i U15M - DS og Guld i DD sammen med Maja Bundgaard, Viby.

Christian Frost vinder sølv i U17M - HD sammen med Christian Søgaard, Ikast.


Yonex Cup – Thorsager Rønde Påskestævne

Anna Kirstine Sønderby og Anna Ingeborg Nørgaard Jensen bliver nr. 3 i U11B – DS og DD.

Anders Hvid Frederiksen bliver nr. 3 i U13D – HS.

Daniel Balle vinder Sølv i U15A – HS og får en 3-plads i HD sammen med Nicki Torp.

Sandra Dam vinder Sølv i U15A – DS

Christian Frost vinder sølv i U17M – HD sammen med Mathias Quitzau Lorenzen fra Dybbøl.

Signe Nørgaard Jensen bliver nr. 2 i U17M – DD sammen med Pernille D. Rune fra Horsens og nr. 3 i MD sammen med Peter Guldbjerg Jørgensen fra  Skive-Resen.

Oliver Krag bliver nr. 3 i U17B – HD sammen med Tobias Birkballe fra Thorsager Rønde.

Mikkel Brodersen bliver nr. 3 i U19B – HS.


Aros Cup i Viby

Andreas Svane Als vinder bronze i U17E - MD sammen med Katrine Gaarde, Kolding.


 ISCA Cup i Vejen

Signe og Michela 1 plads ved ISCA

Signe Nørgaard Jensen vinder guld i U17M - DD sammen med Michela Uggerly, abc Aalborg, sølv i DS og MD sammen med Oliver Lee Nowak, Aarhus AB.

Christian Frost vinder bronze i HS og HD med Christian Søgaard, Ikast.


 Viborg Badminton Klub - søndag 5. april 2015

Laura og Sandra guld i viborg

Sandra Dam og Laura Bach Petersen vinder Guld i U15A - DD.

Daniel Balle vinder Guld i U15A - HS og Bronze i HD sammen med Nicki Torp.

Nicki Torp vinder Bronze i U15A - HS.


 

Der er påskeferie i den kommende uge + mandag i ugen efter.
Hemmer laver en fælles træning for alle mandag d. 30/3 fra 15-17.

 

Vi planlægger at afholde klubmesterskaber i uge 19 (4-8 maj), med finaler og afslutning om fredagen.

Her vil der blive arrangeret fællesspisning, præmieoverrækkelser, kåring af spillere mm.
Vi vil samtidig også afholde et forældremøde, med status på denne og informationer om den kommende sæson.

Sæt kryds i kalenderen for denne afslutningsuge.

 

På USU's vegne

Peter Nørgaard Jensen


 

 

Mathias og Kent Sølv

Mathias Thunbo og Kent Jensen - sølv i herredouble V35+

Rikke og John P

Rikke Risager og John Poulsen - sølv i mixeddouble V40+

Rikke DD

Rikke Risager og Dorthe Larsen, Højbjerg - sølv i damedouble V40+

Michael E HS

Michael E. Warrer - bronze i herresingle V40+


Alle billeder lånt fra badmintonbladet.dk


 

Martin Kragh

Martin Kragh forlader Vendsyssels Badmintonligamandskab for at blive spillende træner i Randers Badminton Klub.

Randers Badminton Klub (RBK) har i denne sæson haft Martin Kragh tilknyttet som seniortræner til førsteholdstruppen.
– Det har fungeret rigtig godt, og da vi fik muligheden for at få Martin tilbage til klubben som spillende træner, slog vi til, udtaler klubbens seniorudvalgsformand Jesper Christensen.
Martin har i denne sæson været spillende træner i Vendsyssel Badminton Klub for deres Badmintonliga mandskab, og med to runder tilbage, er næste sæson allerede sikret.

– Jeg forlader således en klub, der sportslig stadig er med hvor det er sjovt, fortæller Martin Kragh.
Jeg har dog haft et ønske om at komme til at spille og træne lidt tættere på hjemmet, og det får jeg nu mulighed for, med min ansættelse i Randers Badminton Klub.

– Jeg glæder mig til at arbejde videre med spillerne i førsteholdstruppen og i samarbejde med ungdomscheftræneren Morten Hemmersam sikre, at overgangen fra ungdom til senior, sker på den mest optimale måde.
RBK har sikret sig endnu en sæson i 3. division, og efter flere års modgang, ser det nu endelig ud til at der er ved at komme styr på tingene.

På spillersiden får klubben ud over Martin, også få tilgang af et par rigtig dygtige piger, idet Maiken Hoffmann efter endt studieophold i Ålborg og netop overstået barsel, også har besluttet sig for, at vende hjem til barndomsklubben og skifte Vendsyssel Badminton Klub ud med RBK.

Susan Ekelund, som i de seneste år har spillet for Højbjerg, vender nu også hjem til det kronjydske og RBK – både som spiller, men også som træner for både ungdoms- og senior hold.


DGI Landsmesterskaber

Frederikke Weis Jakobsen vandt sølv i Mix til LM

Frederikke Weis Jakobsen vandt sølv i Mix sammen med Tobias Birkballe, Thorsager Rønde.

 Frederikke E bronze til LM U17B

Frederikke Enevoldsen vandt bronze i U17B damesingle

 

Clausholm Cup Stævne i Vorup d. 14. marts.

Oliver Hvam Guld i U11C i Vorup

Oliver Hvam vinder guld i U11C herredouble sammen med Karl Damgaard, Vorup FB.