Træningstider for ungdomshold - sæson 2019/2020:
Sæsonen starter mandag 12/8-19 og løber frem til 16/5-20.
Skolehallerne dog kun til 30/4-20.

Nye spillere kan træne med på et af holdene op til 3 gange gratis - lav en aftale med Jan Ole Steffensen eller Lene Nørgaard Jensen, hvorefter de ansvarlige trænere får besked.
Spillere der tidligere har trænet i RBK, møder bare op på et af holdene, så vil trænerne hurtigt danne sig et overblik, og fordele spillerne på de forskellige træningshold.
Kom eventuelt til Nethejsningen den 10. august, der vil trænere og ledere også kunne svare på spørgsmål vedr. den nye sæson.
Når der er styr på hvor mange gange om ugen der trænes, skal kontingent betales.

Randers Real Hallen: 

Dag Tid Beskrivelse Kontingentkode Træner
 Mandag  15.30-16.30  U11-U13 Begyndere - let øvede K4  Daniel Balle
 Andreas Bastrup
 Mandag  16.30-17.30  Miniton K1  Daniel Balle
 Andreas Bastrup
 Mandag  17.30-18.30  U15-U17 Begyndere - let øvede K5  Daniel Balle
 Andreas Bastrup
         
 Tirsdag  16.00-17.00  U11-U13 Begyndere - let øvede K4   Jonas Jørgensen
         
 Torsdag  16.00-17.30  U15-U17 Begyndere - let øvede
K5  Anders Schneider
 Torsdag  17.30-19.00  U11-U13 Begyndere - let øvede K4  Anders Schneider
 Frederikke Enevoldsen

 

Søndermarksskole Hallen: 

 Dag  Tid                 Beskrivelse Kontingentkode  Træner
 Mandag 16.00-17.30  U11-U13 Begyndere - let øvede
K5  Frederik Fruergaard
 Mandag 17.30-18.30  Miniton K1  Frederik Fruergaard
         
 Torsdag 16.00-17.30  U11-U13 Begyndere - let øvede K4  Frederik Fruergaard
 Torsdag 17.30-19.00  U15-U17 Begyndere - let øvede
K5  Frederik Fruergaard

 

Randers Badminton Haller:  

Dag Tid Beskrivelse Kontingentkode Træner
 Mandag  16.00-17.30  U11-U13 Konkurrence K2  Jan Ole Steffensen 
 Alexander Hagensen
 Mandag  17.30-19.30  U15-U17 Konkurrence K3  Jan Ole Steffensen
 Alexander Hagensen
         
 Tirsdag  16.00-18.00  U15-U17 Konkurrence K3  Jan Ole Steffensen
         
 Onsdag  16.00-17.30  U11-U13-U15 Pigetræning K4   Josephine Risager
 Trine Jessen
 Onsdag  17.30-19.00  U11-U13-U15 Drengetræning K4  Jacob Hoberg
 Jonas Mikkelsen
         
 Torsdag  16.00-18.00  U15-U17 Konkurrence
 samt udtaget U11/13 spillere
K3   Jan Ole Steffensen
 Katrine Rousing
         
 Fredag  16.00-17.30  Teknisk træning - hold 1 K2 / K6  Emil Lauritzen
 Fredag  17.30-19.00  Teknisk træning - hold 2 K3 / K6  Emil Lauritzen
 Fredag  17.00-18.00  Miniton K1   

 

Forklaring til aldersgrupper:

U11 er spillere, der inden 1. januar i den pågældende sæson er fyldt 9år, men ikke 11år.
U13 er spillere, der inden 1. januar i den pågældende sæson er fyldt 11år, men ikke 13år.
U15 er spillere, der inden 1. januar i den pågældende sæson er fyldt 13år, men ikke 15år.
U17 er spillere, der inden 1. januar i den pågældende sæson er fyldt 15år, men ikke 17år.
U19 er spillere, der inden 1. januar i den pågældende sæson er fyldt 17år, men ikke 19år.

Miniton er spillere under 9år.

Spørgsmål eller forespørgsler kontakt Jan Ole Steffensen på mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. eller på tlf.: 25270485